ŠKOLNÍ VÝLETY DO KRÁLICKÉ PEVNOSTNÍ OBLASTI

(Časová náročnost je uvedena s rezervou - má jít o výlet a relaxaci - nikoliv sprint! Záleží však na věku dětí. Pohyb na čerstvém vzduchu však všem našim dětem prospěje!)

JEDNODENNÍ PĚŠÍ:

TRASA Š1 - DĚLOSTŘELECKÁ TVRZ BOUDA (časová náročnost 5-6 hodin):

Z nádraží v Těchoníně po zelené turistické značce ke tvrzi Bouda (cca 6,5 km) - značka vede v lesním úseku po bývalé pevnostní silnici vybudované v roce 1938.

Prohlídka Muzea čs. opevnění - dělostřelecké tvrze Bouda s průvodcem (celková časová náročnost nejčastěji řazeného prohlídkového okruhu cca 70-90 min).

Po značené trase naučné stezky Betonová hranice (v roce 2012 rozsáhlá rekonstrukce) smšr nádraží Mladkov (7-8 km).

Poznámka: TRASU Š1 je možné absolvovat i v opačném směru z Madkova do Těchonína. Sebou teplé oblečení, je nezbytné na prohlídku podzemí!

TRASA Š2 - NS VOJENSKÉ HISTORIE KRÁLÍKY (časová náročnost cca 5-6 hodin):

Z nádraží v Králíkách po značené trase na Velké náměstí. Tam, u informační tabule Králické pevnostní oblasti, začíná (a končí) naučná stezka Vojenské historie - Králíky (v letech 2011-2012 nově zřízena).

Z náměstí trasa směr Tvrz Hůrka odbočka - Tvrz Hůrka vchod - zavede Vás do vstupního areálu Muzea opevnění - dělostřelecké tvrze Hůrka (zázemí pro návštěvníky).

Prohlídka tvrze Hůrka (Časová náročnost základního typu prohlídky cca 70 min, speciální časově náročnější okruhy nutno předem objednat). Sebou teplé oblečení, je nezbytné na prohlídku podzemí!

Po prohlídce podzemí tvrze zpět na naučnou stezku - směr Výšina sedlo a odtud po značené trase k bojovým objektům tvrze Hůrka (prohlídka zvenčí). V postoru srubu K - S12 místo dalekého rozhledu.

Od bojových objektů tvrze Hůrka zpět na trasu naučné stezky směr U Vojenského muzea.

Prohlídka Vojenského muzea Králíky (prohlídka bez průvodce - lze jej objednat, zázemí pro návštěvníky).

Po té lze v případě zájmu zařadit prohlídku Muzea čs. opevnění z let 1935-1938 pěchotního srubu K - S 14 U cihelny (Časová náročnost cca 50 min, leží přímo u VMK).

Po prohlídce zpět na naučnou stezku - směr Králíky náměstí. (Celková délka NS Vojenské historie Králíky cca 6,5 km.)JEDNODENNÍ S DOPRAVOU AUTOBUSEM:

TRASA Š3 - DĚLOSTŘELECKÁ TVRZ BOUDA (časová náročnost 5-6 hodin):

Začátek u chaty na Suchém Vrchu - parkoviště. Možnost návštěvy rozhledny.

Z parkoviště po červené turistické značce ke tvrzi Bouda (cca 3,2 km). Autobus odesat do obce Mladkov.

Prohlídka Muzea čs. opevnění - dělostřelecké tvrze Bouda s průvodcem (celková časová náročnost nejčastěji řazeného prohlídkového okruhu cca 70-90 min). Sebou teplé oblečení, je nezbytné na prohlídku podzemí!

Po prohlídce tvrze značenou trasou naučné stezky Betonová hranice (v roce 2012 rozsáhlá rekonstrukce) směr Mladkov (7-8 km).

TRASA Š4 - NS VOJENSKÉ HISTORIE KRÁLÍKY (časová náročnost cca 5-6 hodin):

Autobusem na parkoviště ve vstupním areálu Muzea opevnění - dělostřelecké tvrze Hůrka (zázemí pro návštěvníky).

Prohlídka tvrze Hůrka (časová náročnost základního typu prohlídky cca 70 min, speciální časově náročnější okruhy nutno předem objednat). Sebou teplé oblečení, je nezbytné na prohlídku podzemí!

Po prohlídce podzemí tvrze naučnou stezkou - směr "Výšina sedlo" a odtud po značené trase k bojovým objektům tvrze Hůrka (prohlídka zvenčí). V postoru srubu K - S12 místo dalekého rozhledu. Autobus odesat na parkoviště Vojenského muzea Kráíky.

Od bojových objektů tvrze Hůrka zpět na trasu naučné stezky směr "U Vojenského muzea".

Prohlídka Vojenského muzea Králíky (prohlídka bez průvodce - lze jej objednat, zázemí pro návštěvníky).

Po té lze v případě zájmu zařadit prohlídku Muzea čs. opevnění z let 1935-1938 pěchotního srubu K - S 14 U cihelny (časová náročnost cca 50 min, leží přímo u VMK).DVOUDENNÍ PĚŠÍ:

TRASA DD1

1. DEN: (časová náročnost 6-7 hodin):

Z nádraží v Těchoníně po zelené turistické značce ke tvrzi Bouda (cca 6,5 km) - značka vede v lesním úseku po bývalé pevnostní silnici vybudované v roce 1938.

Prohlídka Muzea čs. opevnění - dělostřelecké tvrze Bouda s průvodcem (celková časová náročnost nejčastěji řazeného prohlídkového okruhu cca 70-90 min). Sebou teplé oblečení, je nezbytné na prohlídku podzemí!

Přesun po značené trase směr Mladkov (červená značka).

Prohlídka pěchotního srubu K - S 25 (Muzeum Vysoký kámen) na trase naučné stezky Betonová hranice (časová náročnost cca 50 min, nutno předem objednat).

Dále po značené trase naučné stezky Betonová hranice (v roce 2012 rozsáhlá rekonstrukce) směr Mladkov (5-6 km).

Přesun vlakem do Králík.

2. DEN: (časová náročnost 6-7 hodin):

Výstup na Horu Matky Boží, prohlídka kláštera a Památníku obětem internace.

Výstup na nedalekou rozhlednu na vrchu Val: Sestup po některé z turistických tras zpět do Králík.

Z Velkého náměstí v Králíkách po trase naučné stezky směr rozcestník "U Vojenského muzea".

Prohlídka Vojenského muzea Králíky (prohlídka bez průvodce, zázemí pro turisty).

Po prohlídce Vojenského muzea trasou naučné stezky - směr Výšina - sedlo. Zde odbočit po značené trase k bojovým objektům tvrze Hůrka (prohlídka zvenčí), místo dalekého rozhledu.

Po prohlídce bojových objektů zpět trasou naučné stezky směr Králíky náměstí.