Aktuality a tiskové zprávy

23. května 2022

DĚTSKÝ SPORTOVNĚ BRANNÝ DEN V KPO

Jedenáctý ročník Dětského sportovně branného dne v KPO pro děti, jejich rodiče a prarodiče se letos koná v sobotu 28. května. Začátek je situován do vstupního areálu tvrz Hůrka v čase od 9:00 do 11:00 hodin.

Děti při registraci obdrží registrační kartičku, která je bude provázet celou akcí – slouží k zapisování potvrzení účasti v jednotlivých disciplínách a bodů získaných v těch disciplínách, které se hodnotí. Aby měly dostatek sil na to, co je čeká, obdrží jako správní malí obránci vlasti malou svačinku na cestu (v podobě nápoje a sušenky).

Následně se účastníci začnou postupně přesouvat (včetně svého doprovodu) pod vedením organizátorů ze vstupního areálu podzemím tvrze Hůrka až na její povrch, odtud sestoupí nejdříve směrem k lehkým objektům (řopíkům) č. 111 a 112 a následně až do Vojenského muzea Králíky.

 23. května 2022

OŽIVENÍ DĚLOSTŘELECKÉ TVRZE BOUDA

Srdečně Vás zveme na připravovanou akci.

3. května 2022

TVRZ HŮRKA - PROVOZ KVĚTEN, ČERVEN

 

 28. dubna 2022

PROVOZ NA TVRZÍCH BOUDA A HŮRKA OD 1.5.2022

Denní provoz na tvrzi Bouda

O víkendu 30. dubna - 1. května zahajujeme denní provoz na tvrzi Bouda – od tohoto dne budeme mít pro veřejnost otevřeno každý den.

Garantované začátky prohlídek jsou v 11, 13 a 15 hodin. V nabídce bude vždy Základní prohlídka.

Na víkendy plánujeme rozšířené nabídky prohlídek. Pro aktuální informace sledujte náš FB a webové stránky. Rozpis prohlídek na daný víkend se budeme snažit zveřejnit nejpozději do čtvrtka před daným víkendem

Novinkou sezóny 2022 budou prohlídky interiéru vchodové srubu – a to včetně nově nainstalovaných posuvných pancéřových vrat.

Samozřejmostí je nabídka občerstvení v boudě generála Krejčího a prodej upomínkových předmětů.

Pro objednávku prohlídek, např. pro školy, nás kontaktujte na emailu tvrz@boudamuseum.com


Provoz na tvrzi Hůrka od května 2022

Od 2. května rozšiřujeme provoz na tvrzi o dva dny, otevřeno budeme mít od úterý do neděle.

(Pondělí je zavíracím dnem.)

Garantované začátky prohlídek jsou v 11, 13 a 15 hodin. V nabídce bude vždy Základní prohlídka.

Samozřejmostí je nabídka občerstvení a prodej upomínkových předmětů.

Pro objednávku prohlídek, např. pro školy, nás kontaktujte na emailu hurka@boudamuseum.com

K-S 12b Utržený
tento unikátní objekt bude veřejnosti otevřen 8. května od 10 do 15 hodin


21. dubna 2022

TVRZ BOUDA - PROVOZ 23. -24. 4.

O víkendu 23. -24. 4. bude tvrz Bouda otevřena. V sobotu budou prohlídky v 11, 13 a 15 hodin. V neděli v 11 a 13 hodin.
Samozřejmostí je otevřené občerstvení v horské boudě generála Krejčího se základním sortimentem občerstvení (teplé a studené nápoje, sladkosti ...).

14. dubna 2022

VELIKONOCE NA TVRZÍCH BOUDA A HŮRKA

Tvrz Bouda
Od pátku 15.4. do pondělí 18.4. budou před tvrzí Bouda připravené pro nejmenší návštěvníky sportovní hry (např. hod granátem), které budou vždy odměněné.
V pátek a sobotu bude poprvé otevřen veřejnosti vchodový objekt a to vždy v 11 a 13 hod.
Před tvrzí Bouda bude vystavena vojenská technika, kterou budou střežit vojáci v dobových uniformách. Návštěvníci budou moci vidět, také před tvrzí, dobové zbraně, které byly využívané na našem opevnění.
Rozpis prohlídek
15. - 16.4. v 11, 12, 13, 14, 15 hodin - v každém vstupu budou zařazeny Kompletní prohlídka a Miniprohlídka. V 11 a 13 hodin také prohlídka vchodového objektu
17. 4. v 11, 12, 13, 14, 15 hodin - v každém vstupu budou zařazeny Kompletní prohlídka a Miniprohlídka

ZMĚNA!!!
18. 4. v 11, 12 a 13 hodin v každém vstupu bude zařazena Kompletní prohlídka a Miniprohlidka

 

 

Samozřejmostí je otevřené občerstvení v horské boudě generála Krejčího se základním sortimentem občerstvení (teplé a studené nápoje, sladkosti ...).
V krbu odpočinkového altánu budeme udržovat oheň.

Tvrz Hůrka
Provozní doba muzea o velikonocích:
15. - 17. 4. se prohlídky (Základní prohlídka) konají v 11, 13 a 15 hodin.
18. 4. - zavřeno28. února 2022

TVRZ HŮRKA - PROVOZNÍ DOBA BŘEZEN - DUBEN 2022

Vážení návštěvníci Muzea opevnění - dělostřelecké tvrze Hůrka.
V měsících březnu a dubnu dochází k úpravě provvozní doby muzea.24. prosince 2021

TVRZ HŮRKA - PROVOZNÍ DOBA NA KONCI ROKU.

Na konci roku 2021 bud etvrz Hůrka otevřena 28.-30.12.
Garantované prohlídky budou v 10, 12 a 14 hodin.
Při návštěvě tvrze, prosím, dodržujte platná protiepidemická opatření.


 

25. listopadu 2021

TURISTICKÁ SEZÓNA POMALU KONČÍ

Turistická sezóna pomalu končí. Počasí a plánované restrikce nejspíš brzy muzea opevnění pošlou do zimního spánku. Celoroční provoz v Králické pevnostní oblasti zajišťují jen Muzeum opevnění - dělostřelecká tvrz Hůrka a Vojenské muzeum Králíky. Se svými příznivci zůstávají muzea v kontaktu alespoň formou nabídky předmětů s vlasteneckou tématikou (nejen) na webovém obchodu http://obchod.boudamuseum.com/vlastenecke-motivy-c49/?pg=2
 
V nabídce jsou trička, mikiny.. Do tisku je také odeslána 6. edice měsíčního kalendáře s motivy objektů čs. těžkého opevnění. Nedostatek papíru komplikuje výrobu všech tiskovin, ale naděje, že kalendář spatří v omezeném množství výtisků světlo světa, stále trvá. Do ročníku 2022 jsou vybrané špičkové dobové fotografie těchto objektů: B - S 8; MO - S 33; MO – S 40; MO – S 41; MO – S 39; StM - S 33 až StM – S 30; K - S 13; K - S 21; K - S 35 a 36; K – S 40; N - S 79 a 80; T - S 73; na titulní straně kalendáře se skví letos do původní podoby rekonstruovaný srub K – S 22a.21. listopadu 2021

TVRZ BOUDA SE DOČKALA! DALŠÍ ČÁST JEJÍ REVITALIZACE JE HOTOVA.

Podařilo se! Po první (elektrifikace tvrze) a druhé (vybudování provozní budovy muzea) etapě revitalizace tvrze Bouda je dokončena i první část etapy třetí! Práce na rekonstrukci zevnějšku a některých vnitřních částí vchodového srubu K – S 22a započaly na podzim r. 2020 a Pardubický kraj – vlastník památky – za ně zaplatil cca 10 mil. Kč. Při pohledu na výsledek je zřejmé, že se na Boudě za relativně málo peněz podařilo realizovat dílo značné hodnoty. A to nejen po stránce estetické. Vchodový srub tvrze Bouda byl značně poznamenán německou ženijní zkouškou za okupace, dále vytrháním většiny pancéřových prvků a nedokončením jeho poválečné opravy. Za cca rok prací firma Navláčil provedla: očištění celého povrchu srubu, precizní izolace, omítky a napojení nových hydroizolací na původní kamennou rovnaninu. V případě izolací a omítek se jednalo o stovky metrů čtverečních plochy. Následovalo obnovení terénu do podoby, kterou měl v září 1938... Při tom se přemístilo přes 2.000 tun materiálu! Rekonstruováno bylo i napojení vchodového srubu na podzemní galerii. To byly práce stavební. V souběhu s nimi běžela u firmy UNIPREX Trade s. r. o. v Ostravě výroba precizních replik pancéřových zvonů, odlévala se střílna zbraně D a vyráběla řada drobných ocelových součástí. U firmy Gamatec v Červeném Kostelci se vyráběla posuvná vrata vjezdu a dvoje dveře do vstupu pro pěší. Střílna, dveře, vrata jsou „plnotučné“, tedy nejen věrné co se tvaru týče, ale také v odpovídajícím materiálu a tloušťkách. U replik pancéřových zvonů se zvolila technologie, která zajistila naprostou věrnost tvaru vnějšího i vnitřního pláště zvonu, jde o sendvič: ocel-beton-ocel. Originály zvonů vchodového srubu Boudy měly hmotnost přes 52 tun. Repliky jsou lehčí, přesto jde o repliky zvonů s dosud největší hmotností u nás! Přes značné zpoždění a problémy se vše nakonec podařilo! Ikonický vchodový srub K – S 22a tvrze Bouda dostal svoji původní podobu, zmizely všechny šrámy způsobené za okupace a v poválečném období… Dokončená 1. část třetí etapy rekonstrukce tvrze otevírá prostor plánovanému pokračování. Snad budou všichni příznivci tvrze Bouda i nadále držet pěsti a podpoří snahy provozovatelů muzea (Společnost přátel čs. opevnění, o. p. s.) a Pardubického kraje… https://www.youtube.com/watch?v=uxHidN7o1gY
26. října 2021

PARDUBICKÝ KRAJ UKONČIL 1. ČÁST TŘETÍ ETAPY REVITALIZACE TVRZE BOUDA

Poslední součást této fáze obnovy tvrze představovalo osazení posuvných vrat vjezdu pro nákladní automobily ve vchodovém srubu tvrze. Tato masivní vrata, s celkovou hmotností okolo 8 tun, na tvrz Boudu (stejně jako další stavebně dokončené tvrze) díky spádu událostí v roce 1938 již nedorazila. Nacházela se ve výrobě, odkud měla na tvrz dorazit v podzimních měsících. Přišla však mobilizace, následovala kapitulace a všechny intenzivní práce na výstavbě čs. opevnění byly předčasně ukončeny. Jediný kus posuvných vrat se tak objevil na tvrzi Hůrka, tam však byl součástí rozsáhlých zkoušek prováděných v letech okupace Československa německými odborníky. V rámci těchto zkoušek se ve vjezdu do tvrze Hůrka objevila nejen masivní skládací mříž (první uzávěr vjezdu), ale i nejmohutnější vrata padací / spouštěcí (druhý uzávěr vjezdu) a také vrata posuvná (třetí uzávěr vjezdu). Jen mříž a posuvná vrata zkoušky přežila a zachovala se víceméně v původní podbě dodnes. Pro výrobu přesné repliky posuvných vrat do tvrze Bouda tak kromě původních výkresů a technických zpráv byly k dispozici i vrata dochovaná, která posklytla oměřením další potřebné informace.

20. října 2021

KONEC ŘÍJNA A PODZIMNÍ PRÁZDNINY NA TVRZI HŮRKA A TVRZI BOUDA

 

6. října 2021

VOJENSKÉ MUZEUM KRÁLÍKY BUDE OD 4. DO 18. ŘÍJNA 2021 PRO VEŘEJNOST UZAVŘENO

Vojenské muzeum Králíky bude od 4. do 18. října 2021 pro veřejnost uzavřeno. V tomto období můžete navštívit nedalekou dělostřeleckou tvrz Hůrka (každý den kromě pondělí) a o víkendech také dělostřeleckou tvrz Bouda.


21. září 2021

VÝROČÍ MOBILIZACE V ROCE 1938 - PRODLOUŽENÝ VÍKEND NA KONCI ZÁŘÍ V KPO

Prodloužený "mobilizační" víkend na muzeích v Králické pevnostní oblasti - 25. - 28. 9. 2021
 
Muzea v Králické pevnostní oblasti rozšíří ve dnech prodlouženého víkendu svoji nabídku a program! Připomenou tak 83 let od mobilizace čs. branné moci v září roku 1938. Pevnostní muzea na Králicku se zapojí do celostátní akce "Světla nad bunkry", kdy v sobotu 25. 9. ve večerních hodinách, bude nasvícena různým způsobem celá řada pevnostních objektů na bývalé hranici Československa.. Tím bude vzdána pocta našim předkům, kteří na konci září roku 1938 nastupovali k obraně své ohrožené vlasti a připomenuta slova T G. Masaryka: "...O HRANICE SE NEDISKUTUJE, O HRANICE SE STŘÍLÍ...!". Vydejte se do krásné podzimní přírody a připomeňte si právě na mohutně opevněném Králicku tehdejší dny, kdy se rozhodovalo o budoucnosti naší republiky...
 
Dělostřelecká tvrz Bouda

Mimořádně v sobotu a pondělí Nadstandardní prohlídka (časová náročnost 5-6 hodin - detailní prohlídka celé tvrze zevnitř i zvenčí)! Začátek vždy v 10:15 hodin.

Sobota až úterý vstupy do podzemí tvrze každou celou hodinu od 10 do 16 hodin, v každém vstupu Kompletní prohlídka a Miniprohlídka. V případě sedmi a více dospělých zájemců bude zařazován do vstupů v 10, 11, 12, 13 a 14 hodin také Velký okruh, který návštěvníky přivede také do výbuchem posunutého srubu K - S 24 Libuše!

Dělostřelecká tvrz Hůrka
Sobota a neděle - Speciální prohlídka v 10, 11, 12, 13, 14, 15 hodin.
V sobotu 25. 9. - v rámci akce "Světla nad bunkry" - bude od 19 do 21 zpřístupněn dělostřelecký srub K - S 11 Na svahu přímo z povrchu tvrze!
Pondělí - vstup do podzemí bez průvodce v rámci Základní prohlídky od 10 do 16 hodin.
Úterý - Speciální prohlídka v 11, 13 a 15 hodin.
Velký prohlídkový okruh k 83. výročí mobilizace čs. branné moci v září 1938 začíná v úterý 28. 9. v 10:15 hodin. Zahrnuje objekty K - S12, K - S 10 a K - S11, cca 2.000 metrů podzemními chodbami a sály a 1.600 schodů!
 
Samostatná dělostřelecká pozorovatelna K - S 12b Utržený - MIMOŘÁDNĚ OTEVŘENO!
Od soboty do úterý bude pro veřejnost opět zpřístupněna dělostřelecká pozorovatelna Utržený.
Sobota od 10 hodin do ukončení akce "Světla nad bunkry".
Neděle, pondělí - 10 až 17 hodin.
Úterý 10 - 15 hodin
 
Vojenské muzeum Králíky
Sobota až úterý otevřeno od 9 až do 17 hodin.
Jízdy na terénním polygonu muzea: sobota 12 až 15 hodin (pásové vozidlo VP-90), neděle 10 až 13 hodin (pásové vozidlo DTP-55/90).
 
Nenechejte si ujít vojenskou historii na Králicku! Veřejnosti přístupná budou i další muzea, památníky a naučné stezky.
 12. září 2021

KPO V TELEVIZI

Některá muzea v Králické pevnostní oblasti se v poslední době představila veřejnosti prostřednictvím kamer televizí Podívejte se i Vy, jak kamery viděly zajímavosti a novinky v KPO.
 
Králický řopík - LO vzor 37 č. 111:
 
https://vzpravy.cz/porady/na-cestach-pk/na-cestach-pardubickym-krajem-02-09-2021-18-43?fbclid=IwAR0tCQ9RmIwnxa63laEyRj2s8ddaMzeJq8r96aYLN_R7CACb8bYSXVZeF9w
 
Pěchotní srub K - S 8 U nádraží:
 
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1126666764-toulava-kamera/220562221500038?index%5B%5D=790146&x=42&y=19
 
Dělostřelecká pozorovatelna K - S 12b Utržený:
 
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1126666764-toulava-kamera/221562221500027/video/850584
 
Naučná stezka vojenské historie Králíky:
 
https://www.facebook.com/pardubickykraj1/videos/197665898257454/
 


2. září 2021

PROVOZ MUZEÍ V KRÁLICKÉ PEVNOSTNÍ OBLASTI POKRAČUJE I PO LETNÍCH PRÁZDNINÁCH!

Dělostřelecká tvrz Bouda - v září otevřeno každý deN včetně pondělků, vstupy do podzemí v 11, 13 a 15 hodin, prohlídková trasa Kompletní. Rozšířené víkendové nabídky (více vstupů, další trasy prohlídek) aktuálně provozovatel zveřejňuje na facebooku muzea: https://cs-cz.facebook.com/tvrzBouda/
 
Dělostřelecká tvrz Hůrka - v září otevřeno každý den mimo pondělků, vstupy do podzemí v 11, 13 a 15 hodin, garantovaná prohlídková trasa Základní. Rozšířené nabídky (více vstupů, další trasy prohlídek) aktuálně provozovatel zveřejňuje na facebooku muzea: https://cs-cz.facebook.com/…ka/
 
Vojenské muzeum Králíky - v září otevřeno každý den mimo pondělků, vstupy do expozic muzea od 9 do 17 hodin. Rozšířené nabídky (jízdy bojové techniky na terénním polygonu muzea) aktuálně provozovatel zveřejňuje na facebooku muzea: https://www.facebook.com/Vojensk%C3%A9-muzeum-Kr%C3%A1l%C3%ADky-523191014458345/
 
Přístupná budou i další muzea - sledujte aktuální informace.8. srpna 2021

VOJENSKO-HISTORICKÉ AKCE V SRPNU

Blíží se termíny několika významných akcí s vojensko-historickou tématikou a to i s přesaham za hranice Králické pevnostní oblasti (KPO)!


14. 8. - Spanilá jízda vojenských historických vozidel po Východních Čechách. Trasa cca 150 km a na ní více než tři desítky převážně  "zelených" veteránů s dobově uniformovanými osádkami, kteří připomenou nejen výročí konce 2. světové války...
 
21. 8. - Tankový a automobilní den ve VMK - těžká technika ze sbírek Vojenského muzea Králíky opět oživí a rozburácí terénní polygon...
 
21.-22. 8. - Oživená pevnost - čs. historické vojenské jednotky na tvrzi Hůrka předvedou a přiblíží návštěvníkům život a službu osádky pevnosti, představí uniformy, výstroj, historické zbraně a to vážnou i veselou formou...
 7. srpna 2021

PAMÁTNÍK OBRÁNCŮ VLASTI - PĚCHOTNÍ SRUB K - S 8 "U NÁDRAŽÍ"

V týdnu od 16. do 22. srpna 2021 bude veřejnosti přístupný Památník obránců vlasti - pěchotní srub K - S 8 "U nádraží". V pátek a sobotu proběhne večerní promítání filmů. Při návštěvě tohoto muzea shlédnete stovky exponátů, dostane se Vám zasvěceného výkladu průvodců - nadšenců. Zaparkovat můžete v blízkosti srubu (cca 60 m od areálu) u nádražní budovy Červený potok.
5. srpna 2021

TVRZ HŮRKA SLAVÍ 85. VÝROČÍ ZAHÁJENÍ STAVBY!

Renomovaná firma Dr. Karel Skorkovský práce rozeběhla 5. srpna 1936 a stavbu dokončila za neuvěřitelných 24 měsíců. Tvrz budovalo v průměru 250 až 600 dělníků – dle období. Celková cena stavebně dokončené tvrze představovala úctyhodnou částku 24,2 milionu tehdejších korun. V té však není započítána cena za cement, ocelovou výztuž, vnitřní instalace, výzbroj atd. Konečná cena, zaplacená za tvrz kompletně připravenou k boji, by byla značně vyšší. Pro představu o rozsahu prací údaje o objemu betonu použitého při stavbě tvrze: srub K – S 10 – 2.856 m3, K – S 11 – 5.350 m3, K – S 12 – 2.620 m3, K – S 12a – 4.730 m3, K – S 13 – 3.250 m3, podzemí 10.372 m³ – celkem tedy téměř 30.000 mbetonu. Daleko větší čísla představuje objem materiálu vytěženého při ražbě podzemních chodeb, sálů a výtahových šachet... To vše si mohou zájemci podrobně prohlédnout v sobotu 7. srpna 2021 při speciálním Velkém prohlídkovém okruhu. Začíná v 10:15 a jeho časová náročnost je cca 200 min. Na tento speciál provozovatel muzea doporučuje se předem objednat (hurka@boudamuseum.com; nebo 606669888).23. července 2021

MALÝ TANKOVÝ DEN A SPANILÁ JÍZDA

Léto pokročilo a tak se blíží termíny dovou významných akcí v KPO: Jako první v sobotu 31. červenece proběhne Malý tankový den ve VMK, kdy v pohybu na terénním polygonu muzea shlédnete těžké pásové stroje. Bude i příležitost se svézt v OT-90 na podvozku BVP-1! O 14 dnů později - v sobotu 14. srpna - vyrazí na silnice ve východních Čechách na tři desítky "zelených veteránů" v rámci Spanilé jízdy VMK. Akci zaštítili hejtmané Mgr. Martin Červíček, brig. gen. v. v. a JUDr. Martin Netolický, Ph.D. Motocykly, osobní, štábní i nákladní vozy převážně zelené barvy projedou na silnicích téměř 150 km okruh. Akce připomene výročí konce 2. světové války, naše předky, hrdinství i jejich um.22. července 2021

TVRZ HŮRKA - VELKÝ OKRUH

Na tvrzi Hůrka se o víkendu 24.-25. července připravuje pro návštěvníky v letošním roce dosud nejdelší prohlídkový okruh! Je příležitostí pro zájemce seznámit se velmi podrobně s historií a technickými parametry tvrze, včetně těch jejích částí, které nejsou zahrnuty do běžných prohlídkových okruhů... Je to mimořádný zážitek, obrovská a "chutná porce" vojenské historie a také středně náročná prověrka fyzických sil účastníků...10. července 2021

REKONSTRUKCI ZEVNĚJŠKU VCHODOVÉHO SRUBU K - S 22A TVRZE BOUDA

V první půli července 2021 jsou postupně ukončovány všechny práce na rekonstrukci zevnějšku vchodového srubu K - S 22a tvrze Bouda. Exteriér srubu se tak svojí podobou vrátil do prvních dnů října 1938. Omítka dozrála do toho správného odstínu. Ten přesně ladí k barvě všech kovových prvků. Odpovídají - tak jak mají - i světlejší pole maskovacího nátěru obou nově osazených pancéřových zvonů. Mříže vjezdu a vstupu nátěry správným odstínem teprve čekají. Ze stavebních prací už zbývají jen drobná doladění terénu odpovídající jeho původnímu vysvahování a úklid celého prostoru. Práce budou pokračovat uvnitř srubu a to celkem na 3 místech... Muzeum je však stále v plném provozu.
8. července 2021

TVRZ HŮRKA - DĚLOSTŘELECKÉ OBJEKTY

Na následující víkend 10. - 11. července pro své návštěvníky připravila tvrz Hůrka netradiční nabídku! Bude fyzicky náročná (600 schodů vzhůru, 600 schodů dolů, cca 2 000 metrů podzemí) a půjde o zcela výjimečnou trasu! Tvrz Hůrka jako jediná tvrz čs. opevnění v jedné prohlídce umožňuje shlédnutí objektu pro otočnou výsuvnou dělovou věž (srub K - S 12) a dělostřeleckého srubu (K - S 11) zároveň! V sobotu a neděli začíná tento prohlídkový speciál ve 12:00 a jeho časová náročnost je 150-180 minut. Mimo uvedenou speciální trasu garantuje tvrz Hůrka vstupy do podzemí na obvyklé prohlídkové trasy každou celou hodinu od 10:00 do 16:00 včetně.7. července 2021

UŽ JEN PÁR DNŮ A ROK 1938 SE VRÁTÍ!

O čem je řeč? O rekonstrukci zevnějšku a okolního terénu vchodového srubu tvrze Bouda - objektu K - S 22a Krok. Tomuto ikonickému srubu čs. opevnění z let 1935-1938 vrátila desetimilionová investice Pardubického kraje jeho podobu z říjnových dnů 1938. Izolace, omítky, pancéřové zvony, střílnu těžkého kulometu, granátové skluzy a tvar přilehlého terénu. To vše se totiž změnilo za okupace (zkoušky tajných zbraní, vytrhávání ocelových prvků...) a v poválečném období (částečná obnova zdiva v letech 1949-50). Nyní je vše zpět a vypadá to, jak má! Ten pohled stojí za to...7. července 2021

MALÝ TANKOVÝ DEN

Blíží se další tradiční akce ve Vojenském muzeu Králíky - Malý tankový den. Nenechejte si ho v sobotu 31. července 2021 ujít! Máte se na co těšit: https://www.youtube.com/watch?v=TGsHiKJDq0Q30. června 2021

VMK - SPECIÁLNÍ PRÁZDNINOVÁ AKCE

BVP 1 v akci na polygonu.10. června 2021

DEN VOJENSKÉ KOLOVÉ (AUTOMOBILNÍ) TECHNIKY

V sobotu 26. června pořádáme ve Vojenském muzeu Králíky první větší letošní akci! Jde o tradiční Den vojenské kolové (automobilní) techniky. Na terénním polygonu v areálu muzea se představí nejen legendy značky Tatra a Praga, ale i stroje sovětského původu. Obry bude zastupovat vozidlo MAZ 543, ty malé zase GAZ 69. V hlavním programu dále uvidíte vozidla: Tatra 141, Tatra 805, Tatra 813 AM50, Tatra 815 AV15, obrněný transportér OT 64 SKOT, Praga V3S M2, Praga - PldvK vz. 53/59. Po ukázkách bude technika otevřena, s možností prohlídky z blízka. Ti z Vás co se nebojí, se můžou necht svézt v OT 64 SKOT, nebo na korbě PV3S M2.

Aby si návštěvníci program lépe užili a mohli si prohlídku atrakcí v Králické pevnostní oblasti lépe rozvrhnout, bude se celý program 2 x opakovat... Také pro to, aby se nám v prostoru ukázek nepotkalo více než 450 lidí. Zemní tribuna pro diváky na polygonu je rozlehlá, každý si tak bude moci vytvořit kolem sebe potřebný prostor. První ukázky jízd začnou v 11 a druhý blok ukázek začne ve 14 hodin.

Vojenské muzeum Králíky bude otevřeno již od 9 hodin, zavírat budeme v 18 hodin. To aby měli návštěvníci dostatek času na prohlídku nových expozic a exponátů, kterých od loňského roku mnoho přibylo. Občerstvení v areálu muzea zajistíme.

A aby byl program na poslední víkend měsíce června kompletní, rozšíří 26. a 27. 6. provozní dobu a přidají i delší prohlídkové trasy největší muzea čs. opevnění v KPO - dělostřelecké tvrze Bouda a Hůrka... Výlet na Králicko se tak zájemcům o vojenskou historii určitě vyplatí...

Jak to vypadalo na minulých ročnících Dne vojenské kolové techniky Vám přiblíží videa.

Video z roku 2019: Den kolové techniky VMK 2019 - YouTube

Video z roku 2020: Kolový den VMK 2020 - YouTube1. června 2021

MUZEA V KRÁLICKÉ PEVNOSTNÍ OBLASTI ZNOVU OTEVÍRAJÍ SVÉ EXPOZICE VEŘEJNOSTI!

31. května 2021 se znovu otevřela největší pevnostní muzea v ČR. Po více než sedmi měsících tak mohou návštěvníci znovu projít labyrinty podzemních chodeb a sálů a shlédnout nové exponáty v Muzeu čs. opevnění - dělostřelecké tvrzi Bouda a Muzeu opevnění - dělostřelecké tvrzi Hůrka. Tvrz Boudu je možné navštívit v červnu až září každý den, tvrz Hůrku každý den mimo pondělků, v červenci a srpnu denně.
 
Tvrz Hůrka nabídne návštěvníkům řadu nových exponátů, ty se postupně budou objevovat po celou letošní turistickou sezonu. Je např. dokončena 2 část expozice věnované německým tajným zbraním - sál střel Röchling. Vedle nových Röchlingů ráže 21 cm vzor 44 je zde i ukázka protibetonového granátu stejné ráže, a to i s příslušnými přepravními obaly. Exponáty v sálu střel Röchling v kombinaci s prohlídkou exteriéru a interiéru (ten v rámci speciálních prohlídkových okruhů) dělostřeleckého srubu K - S 11 „Na svahu“ tvrze Hůrka tak podávají dokonalé svědectví o vývoji, testování a účincích munice někdy nazývané „zabiják bunkrů“. Ta představovala zcela nový rozměr a směr ve vývoji munice proti „tvrdým“ cílům. Nové jsou i instalace exponátů v sálu B-5 (velitelství) válečných kasáren tvrze. A pracuje se na dalších...
 
Tvrz Bouda představí v novém svůj ikonický vchodový srub K - S 22a „Krok“. Ten prochází rozsáhlou rekonstrukcí svého zevnějšku. Na konci května byly osazeny ocelové a pancéřové prvky, o které srub přišel v letech nacistické okupace. Do jeho střechy se tak vrátily masivní pancéřové pěchotní zvony, do stěn se vrátila střílna těžkého kulometu, granátové skluzy a další... Ještě v průběhu června se objeví také pancéřové dveře a dokonce i mohutná posuvná vrata vjezdu pro nákladní automobily. Výroba spolu s osazením replik pancéřových zvonů na vchodový srub K – S 22a představovaly značně složitou, technicky a organizačně náročnou akci. Vlastní osazení zvonů nicméně proběhlo naprosto elegantně a profesionálně! Bouda má v současnosti nejdokonalejší repliky pancéřových zvonů v ČR! Reportáž, kterou na Boudě natočila ČT, Vám celou akci přiblíží: https://www.ceskatelevize.cz/…Dpg
 

Pěchotní srub K - S 14 „U cihelny“ v Králíkách vstupuje do nové turistické sezóny s novým významným exponátem! Po dlouhých letech se do něj vrací část jeho autentické výzbroje – těsnící koule a část pancéřové desky ke kanónu vz. 36 (zbraň L1). Tyto cenné historické artefakty zatím v objektu nebylo možné vidět, neboť se nacházely od r. 1973 ve sbírkách dnešního Muzea Náchodska a byly vystaveny na tvrzi Dobrošov. 

 
3. května 2021

KPO SE OTEVÍRÁ PRO NÁVŠTĚVNÍKY

Jako první v KPO v roce 2021 otevírá pro návštěvníky Vojenské muzeum Králíky! Od úterý 4. května, po více než šesti a 1/2 měsících nucené uzávěry, je možné znovu navštívit expozice muzea. I přes omezení se podařilo pracovníkům muzea část na zimu plánovaných činností dokončit a tak návštěvníci uvidí celou řadu nových exponátů. Díky velikosti expoziční haly VMK návštěvníci bez problémů docílí požadovaných odstupů mezi sebou a mají k dispozici i potřebnou plochu vyhrazenou pro jednoho návštěvníka...21. dubna 2021

JAKÁ BYLA SEZÓNA V KPO V ROCE 2020?

Situace s „C-19“ ovlivnila v loňském roce provoz všech muzeí v KPO. V případě některých zásadně (zejména těch, která mají provozní dobu celoroční, nebo s přesahem do „okrajových“ měsíců). Avšak jen některá muzea zaznamenala znatelný pokles, jinde naopak návštěvnost oproti sezoně 2019 vzrostla, neboť turisté z ČR nás v tom nenechali! Celková návštěvnost KPO opět překonala 70.000 (!) osob. Číslo součtu za všechna muzea je tak znovu ohromující a dokonce vyšší, než v roce předchozím! Nejvyšší návštěvnost mají obě celoročně přístupná muzea: Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka a Vojenské muzeum Králíky, která mají zároveň nejlepší dostupnost. Přes velmi špatnou dostupnost si vysokou průměrnou denní návštěvnost udržuje Muzeum čs. opevnění – dělostřelecká tvrz Bouda. V kategorii pěchotních srubů si velmi vysokou návštěvnost udržuje K – S 14 U cihelny, který patří k nejnavštěvovanějším objektům tohoto typu v ČR. Pěchotní srub K – S 8 U nádraží dokonce o něco překonal svůj dosavadní rekord v návštěvnosti. Rovněž návštěvnost Králického řopíku – lehkého objektu č. 111 je velmi vysoká i ve srovnání s obdobnými muzei v ČR…

Díky situaci se však návštěvnost KPO koncentrovala zejména na měsíce červenec a srpen, což bylo velmi náročné jak pro provozovatele muzeí, tak někdy i pro návštěvníky…

Avšak vzhledem k tomu, že Cihelna 2020 nebyla určena veřejnosti, byla celková návštěvnost KPO výrazně nižší, než v předchozích letech.

Na letošní sezonu, kterou opět negativně poznamenává regulace provozu muzeí ze strany státu, jednotlivé lokality v KPO připravují řadu novinek a to nejen ve formě celé řady nových exponátů. Do začátku letních prázdnin má skončit rekonstrukce zevnějšku vchodového srubu K – S 22a tvrze Bouda, u pěchotního srubu K – S 14 začne stavba provozního zázemí, ve VMK je připravena stavba montované haly, která se stane domovem pro exponáty dosud trpící pod otevřeným nebem. V plánu je několik větších akcí: Den automobilní techniky a Malý tankový den ve VMK, Oživená pevnost na Hůrce a stále doufáme v Cihelnu 2021!

Děkujeme všem, kteří nás podpořili návštěvou některého z muzeí v KPO, nebo se účastnili některé z nemnoha akcí z těch původně plánovaných. Pro muzea byla přízeň tuzemských návštěvníků zásadní!


17. září 2020

PRODLOUŽENÝ VÍKEND NA KONCI ZÁŘÍ V KPO

Ve dnech prodlouženého víkendu na konci září (26.-28. 9.) provozovatelé muzeí v Králické pevnostní oblasti připraví pro návštěvníky rozšířenou nabídku prohlídek a delší provozní dobu. Část muzeí se také zapojí v sobotu večer do celorepublikové akce "Světla nad bunkry". Pro fandy a nadšence jsou připraveny i Nadstandardní 6 hodin trvající prohlídky (v sobotu 26. 9. na tvrzi Bouda, v neděli 27. 9. na tvrzi Hůrka, začátek obou v 10:15 hod.). Nenechte si ujít mimořádné zážitky při prohlídce největších pevnostních staveb z let 1935-1938 v ČR!

Na prohlídku pevnostních objektů si vedle dobré nálady, dotazů a teplého oblečení připravte prosím také vlastní slušivé roušky... Pokud se toto nařízení do té doby opět nezmění...9. září 2020

PŘIPRAVUJE SE AKCE SVĚTLA NAD BUNKRY

Stovky dobrovolníků si připomenou největší vojenské vystoupení v našich novodobých dějinách - mobilizaci československé branné moci v září 1938. Akce Světla nad bunkry - 5. ročník - proběhne v sobotu 26. 9. 2020 ve večerních hodinách. Četné pevnostní objekty z let 1935-1938 budou různým způsobem osvíceny. Světla připomenou naše předky, kteří byli připraveni bránit svou Vlast a kterým vlastní vláda přikázala složit zbraně a bez boje se vzdát nepřátelům...

Oficiální začátek akce pro celé území ČR je ve 20:30 hod. Provozovatelé muzeí ve tvrzi Hůrka (včetně dělostřelecké pozorovatelny K - S 12b Utržený) a Bouda osvítí pevnostní objekty již ve 20 hodin. Osvícení srubů tvrze Hůrka bude viditelné do daleka, dobře viditelné bude zejména osvětlení srubu K - S 12b a to především z údolí Dolní Moravy... Naopak na tvrzi Bouda nasvícené sruby uvidí jen účastníci Pochodu Cti a odvahy II.

Vzpomeňte spolu s námi na onu velkou chvíli, předcházející hlubokému pádu morálky a lámání páteří národa...8. září 2020

KALENDÁŘ ČS. TĚŽKÉHO OPEVNĚNÍ NA ROK 2021

Měsíční kalendář s motivy objektů čs. těžkého opevnění z let 1935-1938. Třináct krásných fotografií špičkové kvality, v páté edici kalendáře, opět zachycuje širokou škálu typů čs. pevnostních objektů od nejnižší (2.) až po nejvyšší (IV) odolnost. Sruby pěchotní, dělostřelecký, vchodový. Některé snímky dosud nebyly publikovány! V letošní edici najdete větší zastoupení snímků, zachycujících dnes objekty přístupné veřejnosti: B - S 4; MO - S 19; OP - S 25; StM - S 31b; K - S 8; K - S 10; K - S 12a; N - S 71; T - S 73; MJ - S 29.

Formát A3 na ležato, 15 listů, křídový papír, vazba drátem s očkem na zavěšení, podklad tuhý karton... Vhodný dárek všem, kteří se zajímají o čs. opevnění a vojenskou historii a spolu s námi si chtějí připomenout 85. výročí zřízení Rady pro opevňování a Ředitelství opevňovacích prací a zahájení stavby čs. pevnostního systému. Vydáno je jen omezené množství kusů.7. září 2020

JAKÁ BYLA CIHELNA 2020?

Jaká byla Cihelna 2020? Mimořádná! V podivné době, na jiném bojišti, bez diváků, bez vystoupení AČR, PČR, HZS, CS ČR, VS ČR... Bez města Králíky a armády v organizačním štábu... Ale proběhla!

Historické jednotky, nasazená technika, scénář i režie vše bylo sladěno a propracováno pro kamery ČT, která přenášela záběry z "bojiště" na ČT24.

Takto Cihelnu 2020 zachytily objektivy Štěpána Ručky, spolupracovníka VMK a Michaely Wecker, dvorní fotografky akce.

Dokument o přípravě, průběhu a bojové ukázce "filmové" akce Cihelna 2020 kamerou Štěpána Ručky.

Reportáž České televize.


19. července 2020

NOVÉ ZÁZEMÍ MUZEA NA TVRZI BOUDA

Od počátku letošní sezony mohou návštěvníci tvrze Bouda využívat nové zázemí muzea. Pardubický kraj dokončil provozní budovu, kterou předal do užívání provozovatelům muzea. Je to největší dárek ke 30. výročí zpřístupnění tvrze Bouda veřejnosti. Návštevníci mohou využít moderní sociální zázemí, v čase nepohody čekárnu, nabídku malého občerstvení a pokladnu tvrze. Vše nové, esteticky povedené a hlavně - pod jednou střechou! Budova stojí cca 60 m od vchodového srubu tvrze a její přítomnost nenarušuje ojedinělou atmosféru kolem objektu K - S 22a Krok. Na měsíce prázdnin provozovatelé muzea rozšířili nabídku - např. počet vstupů do podzemí. Návštěva nejchladnější veřejnosti přístupné kulturní památky ČR se tak stala ještě příjemnější záležitostí.18. srpna 2001

ROZŠÍŘENÝ PROHLÍDKOVÝ PROGRAM NA TVRZI BOUDA O VÍKENDU 21.-22.8.

Vážení návštěvníci na tento víkend jsme pro Vás připravili rozšířený program prohlídek
V sobotu budou prohlídky od 10 do 16 hodin
V 10:15 začíná nadstandardní prohlídka (délka trvání cca 300 minut)
Každou hodinu bude zařazen i Velký okruh (pokud se sejde alespoň 7 zájemců), každopádně se bude konat Kompletní prohlídka i Miniprohlídka

V neděli budou prohlídky od 10 do 16 hodin
V 10:15 začíná nadstandardní prohlídka (délka trvání cca 300 minut)
Ve 12 hodin bude zařazen i Velký okruh (pokud se sejde alespoň 7 zájemců)
Každou hodinu se bude konat Kompletní prohlídka i Miniprohlídka

Občerstvení bude pro Vás připraveno: točené nápoje, klobása, sladkosti a další.